Skip to content

Albüm Notları: Nisan ’16

PJ Harvey, The Last Shadow Puppets ve diğerleri... Nisan ayının albümlerinden bir seçki.

Frightened Rabbit – Painting Of A Panic Attack

Frightened Rabbit’in 2013’te yayınlanan dördüncü albümü “Pedestrian Verse”, grup için bir dönüm noktasıydı. Öncesinde Scott Hutchison’ın neredeyse bütün kreatif kontrolü elinde tuttuğu solo proje, o albümle birlikte tam anlamıyla bir gruba dönüşmüştü. “Pedestrian Verse” aynı zamanda Frightened Rabbit’in, Atlantic gibi büyük bir müzik yapım şirketi altında yayınladığı ilk albümdü. Bu da doğal olarak grubun müziğine yansımıştı. İlk yıllardaki genç indie’ciler gitmiş, yerlerine prodüksiyona daha çok önem veren ve gitar, bas ve davul gibi klasik indie rock enstrümanların dışına çıkmaktan çekinmeyen bir grup gelmişti. Grubun yeni albümü “Painting Of A Panic Attack” de grubun evriminin devamı niteliğinde.

Albümün prodüktörü The National’ın aşırı yetenekli Dessner ikizlerinden Aaron. Zaten melankolik müzik yapan bir indie rock grubunun albümüne Aaron Dessner’ın da eli değince The National benzerlikleri kaçınılmaz oluyor. Adıyla bir The Twilight Sad şarkısını andıran An Otherwise Disappointing Life ve 400 Bones gibi şarkıların özellikle enstrümantal altyapılarında bu benzerliklere rastlamak mümkün. Önceki albümlere göre prodüksiyonun çok daha fazla hissedildiği albümün son şarkısı Die Like A Rich Boy’da ise sahne Scott Hutchison ve akustik gitarında.

PJ Harvey – The Hope Six Demolition Project

David Simon, mini dizisi Show Me A Hero’da bir belediye başkanının düşük gelirli kesim için şehrin banliyölerine konut yaptırma projesini belediye meclisine ve halka kabul ettirme çabalarını anlatır. Dizide banliyö halkı, şehrin suç oranı yüksek ve siyah azınlığın hâkim olduğu bölgesinden insanları komşu olarak görmek istemezken, belediye başkanı Nick Wasicsko, bu algıyı kırmaya çalışır. Show Me A Hero, 1980’lerde yaşanmış olayları konu alan bir dizi. PJ Harvey’nin yeni albümü “The Hope Six Demolition Project”in işlediği konular arasında da benzer ama daha yakın tarihten olaylar var. Albümün adı ABD’deki farklı gelir kesimlerinden insanların aynı bölgelerde yaşayabilmesini amaçlayan Hope VI konut projesinden geliyor. İlk şarkı The Community Of Hope da PJ Harvey’nin Washington’ı ziyaretinde gördüğü böyle bir bölgedeki izlenimlerini anlatıyor.

“The Hope Six Demolition Project”, aynı zamanda PJ Harvey’nin “Let England Shake” albümünden sonra çıktığı seyahatlerin günlüğü bir bakıma. The Orange Monkey’de de amacının bu olduğunu açıklıyor PJ Harvey: 

I took a plane to a foreign land,
and said I’ll write down what I find.

Washington dışında Kosova ve Afganistan’ı da ziyaret eden PJ Harvey’nin seyahat notları bekleneceği üzere çok iç açıcı değil. Albümün ilk single’ı The Wheel’ın tempolu bir sound’u var belki ama sözlerinin konusu savaşlarda kaybolan çocuklar. Son şarkı Dollar, Dollar’da PJ Harvey, kendisinden para isteyen bir çocuğun onu nasıl etkilediğini anlatarak veda ediyor…

The Last Shadow Puppets – Everything You’ve Come To Expect

The Last Shadow Puppets gibi yan grupların albümleri arasında uzun süreler olmasına alışığız. Hele de grubun üyelerinden biri 2000 sonrasının en başarılı alternatif gruplarından birinin vokaliyse. Yine de The Last Shadow Puppets’ın 2008’de yayınlanan ilk albümü “The Age Of The Understatement” ile “Everything You’ve Come To Expect” arasındaki sekiz yıl, bir yan proje için bile fazla sayılabilir. Ne yazık ki geçen zamanın Alex Turner ve Miles Kane’e çok yaradığı söylenemez.

Albümün açılış şarkısı Aviation, “The Age Of The Understatement”a benzer bir albüm bekleyenler için güzel haber ama sonrasında işler biraz farklı işliyor. Evet, Owen Pallett ve yaylıları ilk albümdeki kadar olmasa da kendini hissettiriyor ama şarkıların içeriğinde değişiklikler var. Alex Turner’ın kendine has detaylı ve biraz da karışık şarkı sözlerinin yerini basit dizeler yer almış “Everything You’ve Come To Expect”te. Yirmilerinin başlarında yaşlarından beklenmeyecek olgunlukta şarkılar yazan Turner ve Kane, Los Angeles’ta yaşamanın da etkisiyle o olgunluğu kaybetmiş görünüyor.

Albümün parladığı anlar da var elbette ama bunun için biraz beklemeniz gerekiyor. Kane’in vokalde olduğu Pattern bu anlardan biri. Turner’ın rüyalarına dalıp Sheffield günlerine gittiğimiz The Dream Synopsis de ona özgü ve albüm boyunca eksikliği hissedilen Alex Turner-vari sözlere sahip.

Önerilen Diğer Albümler:

  • Kevin Morby – Singing Saw
  • Cate Le Bon – Crab Day
  • Parquet Courts – Human Performance

Playlist:

[fbcomments]