Skip to content

Bir Başka Kurbağa Hikayesi

basketbolda her zaman cinderella hikayeleri yoktur. tarihteki her jeremy lin hikayesine karşılık bir earl “the goat” manigault, tom stith veya len bias hikayesi vardır.

bu “almost” hikayelerinden biri olan brian banks’in başından geçenleri yakın zamanda murat can ege yazmıştı. benzer bir hikaye de ohio’da, cleveland yakınlarındaki garfield heights lisesi’nde yaşandı. bütün listelerde ülkenin en iyi 100 lise oyuncusundan birisi olarak gösterilen 18 yaşındaki 2 metrelik forvet tony farmer önümüzdeki yaz mezun olacaktı ve yine aynı listeleri hazırlayan sitelere göre ohio state, michigan state, illinois’nin başını çektiği bir çok kolej de onunla ilgileniyordu. nba’de yer almış herhangi bir mezunu bulunmayan garfield heights’ta da muhtemelen büyük bir yıldızdı.

geçtiğimiz nisan ayında farmer’ın köprü trafiğinde ek şerit rahatlığında ilerleyen hayatı, tarihte birçok örnekte olduğu gibi, bir anda altüst oldu. polis raporlarına göre, ki daha sonra basına yansıyan kamera görüntülerinden de net bir şekilde görüldüğü üzere, tartıştığı eski kız arkadaşına saldırmış, durması için yalvaran kızı saçlarından tutup yerlerde sürüklemiş ve defalarca vurmuştu. farmer, bununla da yetinmemiş, genç kızın evinden laptopunu, cep telefonunu, banka kartlarını ve araba anahtarlarını da almıştı.

türkiye’de, malesef, ankara gündemi ve istanbul gecelerinin arkasında herhangi bir üçüncü sayfa haberi olabilecek (belki de olmayacak) bu olay, amerika’da, özellikle olayın geçtiği ohio eyaletinde büyük yankı yarattı. tutuklanan farmer’ın mahkemesi bu haftaydı ve eskiden onun maçları için gelen kameralar bu kez mahkeme için oradaydı. muhtemelen bir gün nba forması giymeyi hayal eden tony farmer’ın üzerinde ise bu kez turuncu hapishane tulumu vardı ve elleri arkadan kelepçelenmiş şekilde avukatının yanında hakimin kararını bekliyordu. mahkemede onun için ikinci bir şans isteyen koçu ve hatta ağlayarak farmer’ın aslında iyi biri olduğunu, hatasından ders çıkarmasını ve yardım alması gerektiğini söyleyen eski kız arkadaşı, farmer’ın hapis cezası almaması yönünde ifade verse de bu ifadeler işe yaramadı. hakim, farmer’ı saldırı, tehdit, adam kaçırma ve gasptan suçlu bulup 3 yıl hapis cezası verdi.

o ana kadar hayatın ona sunduğu veya çok çalışarak elde ettiği fırsatı kendi elleriyle nasıl mahvettiğinin belki de hala tam olarak farkına varamamış olan farmer’ın, hakimin son kararını duyma anını ise ben tarif etmeyeceğim, aşağıdaki videoda siz izleyebilirsiniz.