Skip to content

Wieber Fever

Kadınlarda Pazar günü başlayan jimnastik elemeleri, madalya tablosuna çok hızlı bir giriş yapamayan ABD için önemli bir umut kaynağıydı. 2008’de kendi evinde takım madalyasını kazandıktan sonra düşüşe geçen Çin, sahneyi eski günlerdeki gibi ABD ve Rusya’ya bırakmıştı.

Bireysel genel tasnifte Amerikan takımının en iyisi olarak, geçtiğimiz yıl dünya şampiyonluğunu alan 17 yaşındaki Jordyn Wieber öne çıkıyordu. ABD elemelerinde Gabby Douglas’ın arkasında kalmasına rağmen, altın madalya için en büyük adayın Wieber olduğu fikrinde herkes birleşiyordu. Belli ki, Bieber Fever bir süreliğine yerini Wieber Fever’a bırakacaktı. Eskiden beri ona en çok zorluk yaşatan denge tahtasında yine çok güçlü sayılmazdı. Yine de kendisini finale atabilecek konumda gözüküyordu. Yer hareketlerinde alanın dışına çıkması ise telafi edilebilecek bir hata değildi. En azından Pazar günü için bu böyleydi. Zira aynı odayı paylaştığı, kamptaki en yakın arkadaşı Aly Raisman asimetrik paralelde -koçu Mihai Brestyan’a göre- kariyerinin en iyi gününü geçiriyordu. Wieber toplamda en iyi dördüncü dereceyi elde etmişti ama Olimpiyat kurallarına göre finalde aynı ülkeden üç sporcuya izin verilmiyordu. Perşembe günü ABD adına yarışacak ikili, Viktoria Komova’nın ardından ikinci ve üçüncü sıraları alan Douglas ve Raisman oluyordu. Bu da 1984’te ülkesi Los Angeles’taki oyunları boykot ettiği için dışarıda kalan Sovyet sporcudan beri ilk kez, bir dünya şampiyonunun final dışı kalması demekti.

Yarışma sonunda kameralar Raisman’a döndüğünde, arka planda omuzları düşmüş Wieber’ın silueti de gözüküyordu.1 Bu seneki oyunları 10 saat gecikmeyle yaşayan ABD basınında, bayatlayan Phelps-Lochte rekabetinin yerini bu iki genç kızın hikayesi aldı. Takımlar yarışması için saatleri sayarken Amerikalılar bu gerginliğin boyutlarından endişe duyuyor. Rusya her an bir Yannick Agnel çıkarıp, 1996’dan beri takımlardaki altını bekleyen ABD’nin hayallerini yıkabilir.

  1. Yukarıda da Raisman’ın rutini sırasında ailesinin tepkileri var. “I have a cool dad!” []