Skip to content

#SaldırBüyükBritanya

Eurobasket 2009″da İspanya, Sırbistan ve Slovenya”yla ölüm grubuna düşüp, elemelerde takımı taşıyan Luol Deng”den yoksun olmalarına karşı oldukça iyi bir mücadele çıkaran Büyük Britanya üç yıl sonra kendi evinde bir averaj takımından daha fazlası olabileceğini göstermişti. Geçen yıl Panevezys’te İspanya, Türkiye ve Litvanya’lı ölüm grubunu tekrar bulmasalar ikinci turu görme şansları hiç de az değildi. Londra için grup kuraları çekildiğinde Andrew Bogut’u sakatlığa vermiş, uzun süredir eski etkisinden uzak Avustralya ve artık Yao Ming’siz Çin’i altlarına almaları mümkün görünüyordu, elemelerden gelecek takım da bunlara eklenebilirdi.

Ama şanssız bir takımlar bir şekilde. Elemelerden gruplarına düşen takım ABD ve İspanya’dan sonraki belki de en büyük madalya adayı olan, çok sıkı bir Rus takımı oldu. Daha önce kadroda yer alması umulan Ben Gordon’un üstüne yakın zamanda Birleşik Krallık pasaportu almış Byron Mullens’in de gelmeyişi üst seviye oyuncu sıkıntısı had safhada olan bir takımda umutları zaten azaltmıştı. Üstüne Chris Finch’in çok tartışılan Caja Laboral’li Devon van Oostrum’u1 takım guard ve yetenek yoksunuyken kadrodan çıkarması eklendi. Mike Lenzly ve Daniel Clark’ın sakatlıkları da can sıkıcı boyuta ulaşmış durumda. Kadro bazı pozisyonlarda çok eksikken bazı yerlerde yığılma yaşıyor, 2.10’luk Daniel Clark üç numarada deneniyor. Daha da acayip olan ise mevcut şartlara göre, bunların bazılarının makul tercihler olması. Hazırlık maçlarındaki performans da arzulanan seviyede değil doğal olarak.

Ama tüm bunlar 4 Ağustos, saat 22:00’yi (TSİ) not etmemek için bir sebep değil. Ufak ufak adımlar atmaya başlayan Ada basketbolu için buradaki bir başarının olası katalizör etkisinin oyuncular da farkında. Rusya, İspanya ve Brezilya’ya muhtemelen kaybedilecek maçlar sonrası oynanacak olan Avustralya maçı kaderlerini belirleyecek büyük ihtimalle. Ada basketbol tarihinin en önemli kırk dakikası için bu yaz ameliyatını ertelemiş Luol Deng’in, kariyerini tekrar çıkışa geçiren Pops Mensah-Bonsu’nun, bu sezon kendini iyice Avrupa’nın elit uzunlarından biri haline getiren, çiçeği burnunda Blazer Joel Freeland’in hazır olacağına şüphe yok. Oyunların kayda değer hikayelerinden biri olmaya adaylar.2


  1. Avrupa U20 Şampiyonası’nda Division B’de de olsa en iyi beşe seçilecek kadar iyi bir performans gösterdi sonrasında.