Skip to content

Münih’te Üç Saniye

Olimpiyatlarda hiç maç kaybetmemişti ABD, 1972’de Batı Almanya’ya giderken. Basketbol takımının 36 yıllık olimpiyat tarihindeki en genç ekipti bu sefer yola koyulanlar. Başlarında Meksika ve Japonya’da altın madalyayı alan Oklahoma State koçu Henry Iba. Genç kadroda yokluğu en fazla göze batan isimse UCLA’in yıldızı Bill Walton. Koçu John Wooden, doktorunun tavsiyesi üzerine yazın dinlenmesi gerektiğini söylese de Walton’ın Birleşik Devletler’in Vietnam Savaşı’na girmesine tepki olarak milli formayı giymediği görüşünü de dile getiren çok.

Görece rahat geçen grup maçları ve Münih Katliamı’nın gölgesinde oynanan yarı finalden sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin serisi 63 maça çıkmıştı. Bill Wallton gibi bir yıldızları yoktu, çok genç bir kadroyla oradaydılar, Henry Iba’nın parkeye yansıttığı savunma odaklı oyun hem modern basketbolun dışında kalmıştı hem de oyuncuların hiç alışık olmadığı bir düzendi. Ortam müsait görünse de 7 altın madalyalık serinin sonunun Sovyetler Birliği’ne karşısında gelmesi o gün isteyecekleri son şeydi.

“We played their game, the slow down game. We should have ran, and we’d have ran them back to Russia.”

Hawaiili guard Tom Henderson’ın da dediği gibi, Birleşik Devletler parkede doğruları yapan taraf değildi o gece. Yine de ikinci yarı on sayıya kadar çıkan Sovyetler farkı kapanmış ve üç saniye kala maç Doug Collins’in ellerine gelmişti. Çizgiden ıskalamayan Collins olimpiyat efsanesi olmanın eşiğindeyken hayatının en zor üç saniyesini geçirdi belki de. O üç saniyede yaşananları kelimelere dökmek zor ama son üç saniyede kavga dövüş yoktu; kan yoktu. Parkede de geçerli olan Soğuk Savaş’ın kurallarıydı…

Fotoğrafta boş kalan basamağın sahibi ABD kadrosuydu. Almayı kabul etmedikleri gümüş madalyaları 40 yıldır Lozan’da sahiplerini bekliyor. Fakat Kenny Davis’in söylediklerine bakılırsa, hiçbirinin aklından dahi geçmiyordur o madalyaya sahip olmak…

“I have placed it in my will that my wife and my children can never, ever receive that medal from the ’72 Olympic games.”