Skip to content

Londra’da Bayrak Masalı

Herkes nefesini tutmuş, bu gece Londra’da resmen açılacak Olimpiyat Oyunları’nı bekliyor. Galadan önce başlayan futbol maçında yaşanan bayrak krizi tarihin tozlu sayfalarını aralamayı gerektiriyor.

Aslında 1908’de İtalya’da yapılacakken, patlayan Vezüv nedeniyle organizasyonu yapma onurunun bahşedildiği şehirde yapılan açılışta da benzer bir durum yaşanıyordu. 1906 Ara Olimpiyatı’nda hayata geçen ulusal bayrakların arkasında geçit yapma uygulaması, sıkıntı yaratıyordu.

Rusya İmparatorluğu’nun bir parçası olan Finlandiya’da sporcular Rus bayrağının arkasında yürümüyor, bir başka İskandinav ülkesi ise bayrakları unutulduğu için törene katılmıyordu.

Galada yer almayan İsveç, 8 altın, 6 gümüş ve 11 bronz toplayarak madalya sıralamasında üçüncü olmuştu.

Birleşik Devletler ise bir zamanlar bağımsızlıkları için savaştıkları Britanyalılara karşı bir sürpriz yapmıştı. Bayraklarının unutulmasını da fırsat bilen bayrak taşıyıcısı Ralph Rose, Kral Yedinci Edward’ın önünde Amerikan bayrağını indirmemişti. Tevatüre göre takım kaptanı Martin Sheridan da “ Bayrak hiçbir dünyevî kral önünde eğilmez” diyerek arkadaşına destek olmuştu.

İngiliz Kraliyet ailesi önünde bayrağı eğmeyen Yeni Dünyalılar, bir manada eski dünyaya savaş açıyordu. Belki de bu sebeple kan davası güdülmüş, Amerikalıların katıldıkları yarışmalarda İngiliz hakemler takdir haklarını hep Amerikalıların aleyhine kullanmıştı.

Böylece 1908’de Amerikalıların ünlü bayrak teamülü doğmuştu. Sheridan’ın sözüne gelince… 1918’de 37. yaşgününden bir gün önce İspanyol gribinden ölen üç Olimpiyat şampiyonluğu olan atlet, o sözü ölümünden 34 yıl sonra söylemiş. Nasıl oluyor demeyin, “Bayrak hiçbir dünyevî kral önünde eğilmez”in 1952’ye kadar hiçbir yerde atfı bulunmuyor. Masal, o yılda başlıyor.

Gerçi bu çağda hâlâ savaş halindeki iki Kore’nin bayrağının karıştırılması da kulağa biraz masal gibi geliyor, sizce de öyle değil mi…