Skip to content

WW108 – Şampiyonlar Asla Ölmez

O günü unutanınız var mı? Geçen yıl Wouter Weylandt, Giro’nun üçüncü etabında trajik bir kaza sonrası aramızdan ayrılmıştı. Sözü Sarper Günsal’a bırakalım:1

“Bisiklete binerken düşmüş cümlesi, çoğunlukla dizi kanamış çocuklar içindir. Huzur ve neşe dolu bir aktivitenin ölüme neden olabileceğini fark etmek, güven ve eğlence kavramlarının şirazesini bozuyor. Senna’nın ölümü de beni çok sersemletmişti ama “tehlike” yarış arabası denen şeyin ayrılmaz bir parçası. Halbuki, bisiklet, çocukluğu, masumiyeti, yaz mevsimini düşündürür. Hediyedir bisiklet. Pislet üstünde risk en fazla gidonu bırakmaktır yahu. Ölüm nereden çıkıyor?

Genç, hayat dolu, sağlıklı birinin ölümü iki kapı açıyor içimde. İlki, yaşamın anlamsız, kıymetsiz, katma değer içermediği duygusu. Diğeri de, güneşli bir bahar günü, bir yokuştan bisikletle uçarcasına inerkenki coşku ve mutluluk için, yaşamın çok pahalı bir bedel olmadığını fark etmenin şaşkınlığı… Önce ilk kapı, sonra diğeri sırayla açılıp kapanıyor önümde. Aradan Tom, Fabio, Andrei, Isaac ve Wouters gözüküyorlar.”

Bugün İtalya Bisiklet Turu’nun üçüncü etabı koşulacak. Öncesinde Wouter Weylandt’a, WW108’e bir saygı duruşu olacak. İtalyanların dediği gibi “Şampiyonlar asla ölmez…”

Amerikalı bisikletçi Tyler Farrar ve Belçikalı Iljo Keisse, en yakın arkadaşlarını uğurlarken:

Belçikalı ismin vefatından sonraki etapta peloton’un unutulmaz vedası:

  1. http://sporlocasi.blogspot.com/2011/12/2011den-aklmda-kalanlar.html []