Skip to content

Pironi ve Gilles

Gilles Villeneuve’ün ölümü büyük bir sporcunun yitiminden çok daha ağır bir vakaydı. Ferrari şampiyonluk adayını, Enzo Ferrari de en sevdiği pilotunu yitiriyordu. Villeneuve’ün Ferrari’ye olan tutkusu ve Ferrari camiasının ona olan sevgisi karşılıklıydı. 1982 herkes için harika bir sezon olacağa benziyordu ama sonu bir kazayla geldi. Bu trajediyi daha ağırlaştıran şey Villeneuve’ün hayatını yitirdiği kazadan Ferrari’deki takım arkadaşı Didier Pironi’nin sorumlu tutulmasıydı.

Pironi, hızlıydı. Hem de çok hızlıydı. Jody Scheckter’ın koltuğunu kapacak, Gilles Villeneuve’ün aklını kurcalayacak kadar hızlıydı. San Marino GP’sinde takım arkadaşını, pit duvarından gelen direktiflere uymayarak geçtiği gün de hızlıydı. Anlaşması zor bir pilottu ve ayağını gazdan kaldırmasını sağlayacak çok az şey vardı. San Marino’da yaşanan olay, Villeneuve’ün bir daha Pironi’yle konuşmayacağını söylemesiyle bir skandala, sonraki yarış Belçika GP’sinin sıralama turlarında Villeneuve’ün 0.1 saniye önündeki Pironi’yi geçmeye çalışırken yaptığı kaza ile de büyük bir trajediye dönüştü. Villeneuve ölmüştü ve ikili arasındaki rekabeti yok yere kızıştıran Pironi, Formula 1 aleminde “persona non grata” haline gelmişti.

Genç Fransız, padokta istenmeyen adam haline gelmesinin yanında hiçbir zaman tam olarak anlaşılamamış bir pilottu. Villeneuve kazası ile içine düştüğü durumda da kendini bir türlü açıklayamadı. Ölen takım arkadaşına adadığı başarıları kimseye içten gelmedi. Hala çoğu kişi için büyük bir sahtekardı ve Villeneuve sonrası şampiyonluğa yarışıyor olması bu görüşü değiştirmiyordu. 2004 yılında kendisi üzerine yazılan biyografinin arka kapağındaki kelimeler de o dönem edindiği imajını anlatıyordu: bencil, kibirli ve acımasız. Kendi biyografisinin arka kapağı, başka herhangi bir kitap değil.

1982 sezonunda şampiyonada liderliğe yükselen ilk Fransız olmuştu ve şampiyon olan ilk Fransız olmaması için bir neden yoktu. Kimse onu sevmiyor, saygı duymuyordu ancak aynı kişiler sahip olduğu hızı şaşkınlıkla izliyordu. Ailevi sorunları ve yine pist üzerinde tanık olduğu ölümler 1982 sezonunda yaşadığı özyıkımın bir parçasıydı ama şampiyonluk yarışından kopmasına neden olacak kadar güçlü sorunlar değillerdi. Onun şampiyonluk umudunu bitiren asıl şey Almanya GP’sinde yaptığı kaza oldu. Yoğun bakımda birkaç gün ve 40’ın üzerine ameliyat geçirdi. Şampiyona lideriyken son beş yarıştan çekilmek zorunda kaldı ve Keke Rosberg tek galibiyetini son yarışta alarak gazı kaçık bir şampiyonluk elde etti.1 Bu hayal kırıklığının üzerine, Pironi bacaklarındaki hasar yüzünden bir daha Formula 1’de yarışamayacağını öğrendi. Yarış heyecanını farklı serilerde aramaya başladı. 1987’de Off-Shore yarışlarında yaptığı kazada hayatını kaybetti. Ölümünün ardından hamile eşi, ikiz çocuklarına isimlerini verdi: Didier ve Gilles.

  1. Didier’nin son 5 yarışa katılamamasına rağmen Rosberg ancak son yarışta şampiyon olabildi. []