Skip to content

“Basketbolun 7’nci Harikası”

Hiç şüphe yok, Memphis Grizzlies – Los Angeles Clippers serisi 2012 NBA Play-off’larının ilk turuna damga vurdu. Farklı yollardan gelen, farklı kimlikleri olan iki takım Batı Konferansı yarı finalinde San Antonio Spurs ile eşleşen takım olmak için bugün yedinci maça çıkacak. Bu akşam saat 8’de. Bir “Game 7”. Sloganımız, her zaman olduğu gibi, “Win or Go Home…”

Bu büyük kapışma öncesi Kaan Kural’ın 2004’te Miami-New Orleans serisinin yedinci maçı öncesi yazdığı yazıya dönelim. İsimler farklı, tarih farklı, takımlar farklı ama Game 7’ın özü aynı. İşte Kaan Kural’ın yazısından bir bölüm:

“…bu bir yedinci maç. Burada mesele basketbol falan değil. Bu başka bir şey. Başka bir hikâye. Bu, iki tane çok kararlı takımın, altı değişik cephede savaştıktan sonra yenişemedikleri için son bir kez düelloya çıkışları. Yağmurda, karda, dağda, ormanda, her şartta, her tür farklı ekipmanla savaştılar. Üçer kez zaferi tattılar, üçer kez yenilgiyi… Farklı skorlar oldu, son saniye basketleri. Yıldızlar sahne aldı, fazla kullanılmayan bench oyuncuları clutch sayılar üretti. Sakatlıklar yaşandı, bireysel rekabetler…

Bu takımlar 17 gündür birbirleriyle yatıp kalkıyorlar. Zaten yeni scouting teknikleri sayesinde daha sahaya çıkmadan, karşılarına gelecek oyuncuların alçak postta top aldığında ne tarafa hereketlenmeyi sevdiğinden, çayı kaç şekerli içtiğine kadar her şeyi biliyor oluyorlar.

Bu iki takım çok uzun bir yoldan geliyor. Aynı acıları çekip aynı mutlulukları yaşadıkları için ister istemez çok şeyi paylaştılar. Şimdi biri, diğerinden ayrılmak zorunda. Ve evet, sanki hiç bitmeyecek gibi süren bu macerada birinin kalması, diğerinin devam etmesi gerekiyor. Hayatın döngüsü böyle. Biri artık gitmek zorunda. Hayatta kalan olabilmek için sonuna kadar savaşacaklarına eminim…”

Tamamını okumak isteyenler için: Basketbolun 7’nci Harikası