Skip to content

Suzuka’nın 50 Yılı

Formula 1 ile az çok ilgilenmiş herkesin Suzuka’da hatırladığı bir şeyler vardır. Yarış boyunca hiçbir şey olmasa da kanalı çevirmeye eliniz gitmez. Asıl sezonun yaşandığı Avrupa’nın çok uzağında olmasına rağmen F1’in kemikleşmiş duraklarından bir tanesidir artık Suzuka.1 Tabii bu sporda ne kadar kemikleşebilirsiniz orası bir soru işareti.

Formula 1’in sürekli bir değişime uğramasına neden olan “paranın yönü”, Suzuka’yı da iki sene boyunca takvimden dışarı çıkarmayı başardı. 2007 ve 2008’de Formula 1, Honda’nın 50 sene önce test pisti olarak yaptırdığı Suzuka’dan Toyota’nın2 2000’de satın aldığı ve yenilettiği Fuji Speedway’e gitti. Sene 2012 ve Formula 1’de Japonya’ya dair olan tek şey şu anda Suzuka ve Kamui Kobayaşi. Hangisi daha kalıcı siz karar verin.

Pist, o zamanın Hermann Tilke’si John Hugenholtz tarafından tasarlanıyor ve Honda tarafından yaptırılıyor. Aşırı akıcı ilk sektör, tuzaklarla dolu ve bizim övünüp durduğumuz 8. virajın atası olan Spoon, zaman içinde aldığı kurbanlardan3 dolayı tıraşlanan, eski heybetinden uzaklaşsa da halen çok hızlı olan 130R. Hepsi kendi başına efsaneleşmiş ve bazı pilotların bu pisti Spa-Francorchamps’ın yanına koyabilmesini sağlayan bölümler. Her zaman orada tribünleri dolduracağını bildiğiniz, hatta otellerin önüne sırf imza alabilmek için gelen taraftarlar. Mevsimsel durumlardan kaynaklı yağmur ihtimali. Kısacası Formula 1 için komple bir paket. Bütün bunların yanında Okay Karacan’ın hep iç geçirerek bizlere anlattığı lunapark. Ah, Kurtköy’de de şöyle bir kompleks olsaydı!

Asya’da yapılan ilk Formula 1 yarışına 1976’da Fuji Speedway, ev sahipliği yapsa da ilk yarışta yaşanan ölümlü kaza sonrası Formula 1’in Japonya’ya dönüşü ancak 10 sene sonra Suzuka’da gerçekleşiyor. Bu sefer paranın yönü, başarı ile birleşiyor. Zira o yıllarda McLaren araçlarının arkasında Honda markalı motorlar, önünde ise çılgın bir Brezilyalı ve serinkanlı bir Fransız var. Senna – Prost çekişmesi zirve yaparken 1990 yarışını yerinde izleyecekler için çekilen kuraya 3 milyon kişi katılıyor. Suzuka’nın F1 tarihindeki yeri de bu senelerde sağlamlaşıyor. Pek çok şampiyonluk, pek çok tarih değiştiren olay, pek çok hayal kırıklığı. Autosport bu önemli ve özel pistin bu anlarını derlemiş. Suzuka’nın 50. yılı şerefine sizlerle paylaşalım.

  1. Bu durumdaki bir diğer nokta: Brezilya. []
  2. 2005 ve sonrasında Toyota’nın para musluklarını nasıl açtığını hatırlayın. Diğer tüm takımlardan daha fazla bütçeleri vardı. []
  3. 2002’de McNish’in büyük kazası ve 2003’te MotoGP yarışında Daijiro Kato’nun hayatını kaybetmesi. []