Skip to content

Lise Defteri

Hayatım boyunca, “2003” dendiğinde aklıma gelen ilk şey LeBron James ve Carmelo Anthony’nin liderliğindeki çaylak sınıfı olacak. Baştan sona her alanda süren rekabetleri en heyecanlandığım NBA sezonlarından birini yaşatmıştı bana. Pivot dergisindeki köşesinde her ay çaylak sınıfını yazan Ali Umut Yorulmaz’ın da bunda payı vardı hiç kuşkusuz.

İkilinin rekabeti artık eskisi kadar göz önünde değil. Geçen yıllarda LeBron süperstar statüsünü sağlamlaştırırken, Carmelo’nun yalpaladığı anlar oldu. İkisinin saha dışındaki bazı tercihleri kariyerlerine leke olarak geçti, geçmeye de devam ediyor. Fakat karşılaştıkları her maç -gazozuna bile olsa- izleyen herkese zevk verdi, veriyor. Ve üzerinden bugün 10 sene geçen lise düelloları hiç unutulmadı.  O maçın hikayesi burada!

Derrick Rose ile Evan Turner’ın rekabeti ise manşetlerde bugüne kadar fazla rastlamadığım türden bir rekabetti. Hatta lisedeki düellolarını bilmeyen, sadece bugünkü oyunlarına, geldikleri noktaya bakarak konuşanlar için epey şaşırtıcı. Fakat bir zamanlar Turner, Rose’dan çok daha iyi oyuncu olduğu fikrindeymiş. Bugün belki hâlâ öyle düşünüyor, belki hâlâ potansiyelinin yüksek olduğuna inanıyor.  O rekabetin hikayesi de burada!   

Doğu Konferansı ilk tur eşleşmeleri, sandıklardan bu iki rekabeti çıkardı. “Tesadüf” kelimesinin anlamsız kaldığı yerler var…